Vishay/Dale RNC60J37R4FSB14
RNC60J37R4FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J37R4FSB14
Brief Description
RES 37.4 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J37R4FSB14.pdf
Availability of RNC60J37R4FSB14
QUANTITY
RNC60J37R4FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J37R4FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J37R4FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)37.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J37R4FSB14
Related LinksRNC60J3, RNC60J37R4FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J37R4FSB14 Details Description
Related parts for RNC60J37R4FSB14
CONN EDGECARD 24POS .156 R/A datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 64POS SMD datasheet.pdf
IC DDR2 512M 400MHZ 84BGA datasheet.pdf