Vishay/Dale RNC60J37R9BSB14
RNC60J37R9BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J37R9BSB14
Brief Description
RES 37.9 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J37R9BSB14.pdf
Availability of RNC60J37R9BSB14
QUANTITY
RNC60J37R9BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J37R9BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J37R9BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)37.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J37R9BSB14
Related LinksRNC60J3, RNC60J37R9BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J37R9BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J37R9BSB14
IC 3-5.5V LINEDRVR/RCVR 16-SSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
LED PRISM 3MM RDYW/RDYW/RDYW SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 150W datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
THERMISTOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf