Vishay/Dale RNC60J3831BSB14
RNC60J3831BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J3831BSB14
Brief Description
RES 3.83K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J3831BSB14.pdf
Availability of RNC60J3831BSB14
QUANTITY
RNC60J3831BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J3831BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J3831BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.83k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J3831BSB14
Related LinksRNC60J3, RNC60J3831BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J3831BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J3831BSB14
BOX PLASTIC BLK 1.75"L X 1.44"W datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC XO 19.44MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 2.5MM datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf