Vishay/Dale RNC60J3831BSR36
RNC60J3831BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J3831BSR36
Brief Description
RES 3.83K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J3831BSR36.pdf
Availability of RNC60J3831BSR36
QUANTITY
RNC60J3831BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J3831BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC60J3831BSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.83k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J3831BSR36
Related LinksRNC60J3, RNC60J3831BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J3831BSR36 Details Description
Related parts for RNC60J3831BSR36
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 267 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.39UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
SGE1510-0-0440A-2500C-2500C datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 4CH DARL 16DIP datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT datasheet.pdf
F3SJ-A0780P25-TS datasheet.pdf
PLETE DEPRESSER datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf