Vishay/Dale RNC60J3831BSRE6
RNC60J3831BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J3831BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.83K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J3831BSRE6.pdf
Availability of RNC60J3831BSRE6
QUANTITY
RNC60J3831BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J3831BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J3831BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.83k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J3831BSRE6
Related LinksRNC60J3, RNC60J3831BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J3831BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J3831BSRE6
IC BUFF/DVR TRI-ST 20BIT 56SSOP datasheet.pdf
IDC CABLE-AKR44G/ AE50G / AKR44G datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .050" STR PCB datasheet.pdf
PAK50 CONN datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 6.3A 18 MOHM SMD datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 18W datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
LED RED CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
FILTER 3-TERM SMD datasheet.pdf
AB 2C 2#16S PIN PLUG datasheet.pdf
SRAM-Based LUT Devices IC datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 75PF 50V 5% NP0 0402 datasheet.pdf