Vishay/Dale RNC60J38R8BSB14
RNC60J38R8BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J38R8BSB14
Brief Description
RES 38.8 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J38R8BSB14.pdf
Availability of RNC60J38R8BSB14
QUANTITY
RNC60J38R8BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J38R8BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J38R8BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)38.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J38R8BSB14
Related LinksRNC60J3, RNC60J38R8BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J38R8BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J38R8BSB14
CONN RECEPT 7POS MTA-156 18AWG datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 18A TO252-3 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
10MM JUMPER SKT W/HNDL GREY datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 7.5NH 600MA 160 MOHM datasheet.pdf