Vishay/Dale RNC60J3922FSRE6
RNC60J3922FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J3922FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 39.2K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J3922FSRE6.pdf
Availability of RNC60J3922FSRE6
QUANTITY
RNC60J3922FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J3922FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J3922FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J3922FSRE6
Related LinksRNC60J3, RNC60J3922FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J3922FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J3922FSRE6
RES SMD 16.2K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 6A SCREW TERM datasheet.pdf
6' 3/10 SRDT GRAY DRYER 30AMP datasheet.pdf
RES 182 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 294 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 120V datasheet.pdf
LED COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 230MA 2.4 OHM datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf