Vishay/Dale RNC60J4021BRB14
RNC60J4021BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J4021BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.02K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J4021BRB14.pdf
Availability of RNC60J4021BRB14
QUANTITY
RNC60J4021BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J4021BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J4021BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.02k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J4021BRB14
Related LinksRNC60J4, RNC60J4021BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J4021BRB14 Details Description
Related parts for RNC60J4021BRB14
MARKER SNAP-ON 5 15-19MM YELLOW datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 500V X7R 1825 datasheet.pdf
VARISTOR 670V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CLEAN & FINISH ROLL 9"X30' T datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
RES SMD 18.2KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf
CAP FILM 0.00068UF 5% 2500VDC AX datasheet.pdf