Vishay/Dale RNC60J4023FSB14
RNC60J4023FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J4023FSB14
Brief Description
RES 402K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J4023FSB14.pdf
Availability of RNC60J4023FSB14
QUANTITY
RNC60J4023FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J4023FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J4023FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)402k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J4023FSB14
Related LinksRNC60J4, RNC60J4023FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J4023FSB14 Details Description
Related parts for RNC60J4023FSB14
CONVERTER DC/DC 12V 300W OUT datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 10 OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
SENSOR MAGNETIC CHG OVER FLANGE datasheet.pdf
RES ARRAY 6 RES 56 OHM 12SIP datasheet.pdf
RES 0.6 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
ANGL PWR DIST BX 125V15A 25 datasheet.pdf
TPCM AL52 2 05 A0 12" X 18" datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
MCU 16BIT 384KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf