Vishay/Dale RNC60J4121FSB14
RNC60J4121FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J4121FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.12K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J4121FSB14.pdf
Availability of RNC60J4121FSB14
QUANTITY
RNC60J4121FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J4121FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J4121FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.12k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J4121FSB14
Related LinksRNC60J4, RNC60J4121FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J4121FSB14 Details Description
Related parts for RNC60J4121FSB14
IC MCU 8BIT 3KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
IC XDCP SGL 256TAP 50K 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 26AWG MTA-100 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A 52QFN datasheet.pdf
SW KEY HIGH SECURITY SW KEY #13 datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 400KHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf