Vishay/Dale RNC60J4222BSB14
RNC60J4222BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J4222BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 42.2K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J4222BSB14.pdf
Availability of RNC60J4222BSB14
QUANTITY
RNC60J4222BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J4222BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J4222BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)42.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J4222BSB14
Related LinksRNC60J4, RNC60J4222BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J4222BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J4222BSB14
RES SMD 0.82 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE D-SUB - HFU15H/AE15G/X datasheet.pdf
HEADER OPEN .030"DIA .600 24POS datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 6POS TIN PCB datasheet.pdf
DIODE PIN GP 50V 1A SOT-23 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
FUSE 63A 690V BS 88 BRITISH datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf