Vishay/Dale RNC60J4222BSB14
RNC60J4222BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J4222BSB14
Brief Description
RES 42.2K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J4222BSB14.pdf
Availability of RNC60J4222BSB14
QUANTITY
RNC60J4222BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J4222BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J4222BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)42.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J4222BSB14
Related LinksRNC60J4, RNC60J4222BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J4222BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J4222BSB14
SWITCH KNOB MOM 2POS DPST BLACK datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 1.5A DUAL 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 150/150/13C2 ARINC 600 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 8A 125V datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS PIN datasheet.pdf