Vishay/Dale RNC60J4553BRB14
RNC60J4553BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J4553BRB14
Brief Description
RES 455K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J4553BRB14.pdf
Availability of RNC60J4553BRB14
QUANTITY
RNC60J4553BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J4553BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J4553BRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)455k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J4553BRB14
Related LinksRNC60J4, RNC60J4553BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J4553BRB14 Details Description
Related parts for RNC60J4553BRB14
JUMPER-H1502TR/A2015A/H1500TR 5" datasheet.pdf
OSC XO 3.579545MHZ CMOS TTL PC datasheet.pdf
CONN SOCKET 14POS IDC DUAL GO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:8 80MHZ 20SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER R/A SGL 7POS GOLD datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 3.81MM GREEN datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 40V AXIAL datasheet.pdf