Vishay/Dale RNC60J4641FSRE6
RNC60J4641FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J4641FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.64K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J4641FSRE6.pdf
Availability of RNC60J4641FSRE6
QUANTITY
RNC60J4641FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J4641FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J4641FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.64k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J4641FSRE6
Related LinksRNC60J4, RNC60J4641FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J4641FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J4641FSRE6
HOLDER BATT 1-AA CELL SLDR LUGS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A TSOT23-8 datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6CLCC datasheet.pdf
FILTER EMI 47PF RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf