Vishay/Dale RNC60J4701FRB14
RNC60J4701FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J4701FRB14
Brief Description
RES 4.7K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J4701FRB14.pdf
Availability of RNC60J4701FRB14
QUANTITY
RNC60J4701FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J4701FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J4701FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J4701FRB14
Related LinksRNC60J4, RNC60J4701FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J4701FRB14 Details Description
Related parts for RNC60J4701FRB14
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
FUSE INDUST 450A 550V BS IEC datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 18AWG AU 1.0MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 5 OHM 1% 1/4W J LEAD datasheet.pdf