Vishay/Dale RNC60J4812BSB14
RNC60J4812BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J4812BSB14
Brief Description
RES 48.1K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J4812BSB14.pdf
Availability of RNC60J4812BSB14
QUANTITY
RNC60J4812BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J4812BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J4812BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)48.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J4812BSB14
Related LinksRNC60J4, RNC60J4812BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J4812BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J4812BSB14
CONN HEADER SH 11POS TOP 1MM TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 36K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
IC ISOMODEM SYSTEM-SIDE 24TSSOP datasheet.pdf
RES 2.21 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
VERTICAL HEADER W/ SHORT 4HDP datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 149MA 3.1 OHM TH datasheet.pdf