Vishay/Dale RNC60J4992DRB14
RNC60J4992DRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J4992DRB14
Brief Description
RES 49.9K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J4992DRB14.pdf
Availability of RNC60J4992DRB14
QUANTITY
RNC60J4992DRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J4992DRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J4992DRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J4992DRB14
Related LinksRNC60J4, RNC60J4992DRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J4992DRB14 Details Description
Related parts for RNC60J4992DRB14
JUMPER-H1502TR/A3049B/H1500TR 3" datasheet.pdf
CONN WIRE SHARK FIN TYPE P BLUE datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR16H/AE16G/HPK16H datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RSET 1.60A T/R datasheet.pdf
TRANS PREBIAS DUAL PNP SOT563 datasheet.pdf
THYRISTOR STUD 1000V 150A TO-93 datasheet.pdf
CABLE 2COND 26AWG SHLD 500' datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 12A SPST datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 3UF 5% 440VAC5 datasheet.pdf