Vishay/Dale RNC60J49R9BSRE6
RNC60J49R9BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J49R9BSRE6
Brief Description
RES 49.9 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J49R9BSRE6.pdf
Availability of RNC60J49R9BSRE6
QUANTITY
RNC60J49R9BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J49R9BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J49R9BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J49R9BSRE6
Related LinksRNC60J4, RNC60J49R9BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J49R9BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J49R9BSRE6
BACKSHELL DB9 MET PLASTIC 3WAY datasheet.pdf
IC REG BUCK SEPIC ADJ 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
CONN STACKING 2.8MM-3.3MM 28POS datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 8POS .100 SRT AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 200MA 3 OHM TH datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 65W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK 30A 600V 10-20AWG datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
Connector Receptacle 84 Position 0.050" (1.27mm) Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf