Vishay/Dale RNC60J50R0BSB14
RNC60J50R0BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J50R0BSB14
Brief Description
RES 50 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J50R0BSB14.pdf
Availability of RNC60J50R0BSB14
QUANTITY
RNC60J50R0BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J50R0BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J50R0BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J50R0BSB14
Related LinksRNC60J5, RNC60J50R0BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J50R0BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J50R0BSB14
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED CBI 3MM GRN 532NM W/PIN RA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
LED PMI REAR MOUNT WHITE datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T766 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf