Vishay/Dale RNC60J5112FSB14
RNC60J5112FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J5112FSB14
Brief Description
RES 51.1K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J5112FSB14.pdf
Availability of RNC60J5112FSB14
QUANTITY
RNC60J5112FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J5112FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J5112FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J5112FSB14
Related LinksRNC60J5, RNC60J5112FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J5112FSB14 Details Description
Related parts for RNC60J5112FSB14
RES SMD 3.92 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BIT PHILLIPS SZ2 1.97" datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CT REC HSG 9P CRIMP TYPE BLUE datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 11MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 569 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
LED WHITE 5700K 80CRI SMD datasheet.pdf
100UF 35V 8X16 85C AXI datasheet.pdf