Vishay/Dale RNC60J5170BSB14
RNC60J5170BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J5170BSB14
Brief Description
RES 517 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J5170BSB14.pdf
Availability of RNC60J5170BSB14
QUANTITY
RNC60J5170BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J5170BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J5170BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)517
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J5170BSB14
Related LinksRNC60J5, RNC60J5170BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J5170BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J5170BSB14
TRANS PNP 120V 6A TO-3P datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.82UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8SOIC datasheet.pdf
IC CLK DISTR CHIP LV 1:18 32LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 16V 10% 1611 datasheet.pdf
RES 0.255 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 500MA AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 550MW DO214AA datasheet.pdf