Vishay/Dale RNC60J5233BSRE6
RNC60J5233BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J5233BSRE6
Brief Description
RES 523K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J5233BSRE6.pdf
Availability of RNC60J5233BSRE6
QUANTITY
RNC60J5233BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J5233BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J5233BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)523k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J5233BSRE6
Related LinksRNC60J5, RNC60J5233BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J5233BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J5233BSRE6
IC HS DIFF LINE DRIVER 8-SOIC datasheet.pdf
CAP 1700F 0% +20% 2.7V CHAS MNT datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR ACCEL +/-40G 16-SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100" TH datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
DGTL ISO 3.75KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf