Vishay/Dale RNC60J5360BSB14
RNC60J5360BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J5360BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 536 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J5360BSB14.pdf
Availability of RNC60J5360BSB14
QUANTITY
RNC60J5360BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J5360BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J5360BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)536
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J5360BSB14
Related LinksRNC60J5, RNC60J5360BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J5360BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J5360BSB14
CONN HOUSING PLUG 31POS BLUE datasheet.pdf
SWITCH RT ANGLE SEALED 5 SEC datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 10 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ARRAY 4700PF 25V X7R 0612 datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 41POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf