Vishay/Dale RNC60J5360FSB14
RNC60J5360FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J5360FSB14
Brief Description
RES 536 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J5360FSB14.pdf
Availability of RNC60J5360FSB14
QUANTITY
RNC60J5360FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J5360FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J5360FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)536
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J5360FSB14
Related LinksRNC60J5, RNC60J5360FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J5360FSB14 Details Description
Related parts for RNC60J5360FSB14
IC CLK BUFFER 1:8 6GHZ 32MLF datasheet.pdf
RF TRANSISTOR NPN SOT-523 datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 70NS 64TBGA datasheet.pdf
CUTTER SIDE TAPERED FLUSH 5" datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 7PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 10% 63V RADIAL datasheet.pdf
HAND CRIMP TOOL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf