Vishay/Dale RNC60J53R0BSB14
RNC60J53R0BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J53R0BSB14
Brief Description
RES 53 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J53R0BSB14.pdf
Availability of RNC60J53R0BSB14
QUANTITY
RNC60J53R0BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J53R0BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J53R0BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)53
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J53R0BSB14
Related LinksRNC60J5, RNC60J53R0BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J53R0BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J53R0BSB14
TERM BLOCK HDR 4POS 135DEG 5MM datasheet.pdf
IC SYSTEM BASE W/CAN 28-SOIC datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT FLANGE WIRES datasheet.pdf
ME 9210 8MB SDRAM 2MB FLASH 50PK datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS PIN datasheet.pdf
470UF 500V 35X70MM 85C 5000H datasheet.pdf