Vishay/Dale RNC60J5421BSB14
RNC60J5421BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J5421BSB14
Brief Description
RES 5.42K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J5421BSB14.pdf
Availability of RNC60J5421BSB14
QUANTITY
RNC60J5421BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J5421BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J5421BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.42k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J5421BSB14
Related LinksRNC60J5, RNC60J5421BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J5421BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J5421BSB14
CONN HEADER VERT 18POS .100 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
TIMER SOLID STATE DPDT 24VDC SMD datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.15A 24V datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SRL 10UMAX datasheet.pdf
IC SDRAM 512MBIT 143MHZ 54WBGA datasheet.pdf
IC FLASH 16GBIT VFBGA datasheet.pdf
IC HOST BRIDGE POWERPC 1023PBGA datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPST-NO PIN datasheet.pdf
DUPLEXER SAW 2.1325GHZ W-CDMA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN datasheet.pdf