Vishay/Dale RNC60J5491BSB14
RNC60J5491BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J5491BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.49K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J5491BSB14.pdf
Availability of RNC60J5491BSB14
QUANTITY
RNC60J5491BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J5491BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J5491BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.49k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J5491BSB14
Related LinksRNC60J5, RNC60J5491BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J5491BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J5491BSB14
CONN EDGECARD 14PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
POWER ENTRY FILTERED 6A FASTON datasheet.pdf
IC LEVEL TRANS 6CH 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
BOX S STEEL NAT 5.91"L X 5.91"W datasheet.pdf
RES 3.88K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 15A DO5 datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 1.27MM T/H datasheet.pdf