Vishay/Dale RNC60J5491BSRE6
RNC60J5491BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J5491BSRE6
Brief Description
RES 5.49K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J5491BSRE6.pdf
Availability of RNC60J5491BSRE6
QUANTITY
RNC60J5491BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J5491BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J5491BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.49k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J5491BSRE6
Related LinksRNC60J5, RNC60J5491BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J5491BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J5491BSRE6
CABLE TIE MINI PURPLE 3.9" datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC AMP VIDEO FILTER 10-UMAX datasheet.pdf
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC DO204AC datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2.5A 8VFQFPN datasheet.pdf
SWITCH ROLL SPDT 15A SCREW 125V datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf