Vishay/Dale RNC60J5492BSB14
RNC60J5492BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J5492BSB14
Brief Description
RES 54.9K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J5492BSB14.pdf
Availability of RNC60J5492BSB14
QUANTITY
RNC60J5492BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J5492BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J5492BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)54.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J5492BSB14
Related LinksRNC60J5, RNC60J5492BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J5492BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J5492BSB14
FITTING OUTSIDE CORNER WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO247 datasheet.pdf
KIT EVAL LM3S9B92 FOR KEIL TOOLS datasheet.pdf
3X7 MTE SHRD PIN SR LTCH .100 datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
ANALOG INPUT TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
RES 1.37M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 23POS SCKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 3W DO204AL datasheet.pdf