Vishay/Dale RNC60J5621BSB14
RNC60J5621BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J5621BSB14
Brief Description
RES 5.62K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J5621BSB14.pdf
Availability of RNC60J5621BSB14
QUANTITY
RNC60J5621BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J5621BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J5621BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J5621BSB14
Related LinksRNC60J5, RNC60J5621BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J5621BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J5621BSB14
IC LOAD SWITCH FIX CURR SOT23-5 datasheet.pdf
SENS 2000PSI 5/8" 7/16-20 UNF 5V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2K OHM 5% 50W datasheet.pdf
SWITCH SPDT .1A SIM ROLLER PCB datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT GOLD 48POS datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 SR VERT TH CLIP datasheet.pdf
PUNCH RETAINER SLIDE datasheet.pdf
VHDM 6 ROW BP ASSY datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 500MW SOD80 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf