Vishay/Dale RNC60J5800BSB14
RNC60J5800BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J5800BSB14
Brief Description
RES 580 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J5800BSB14.pdf
Availability of RNC60J5800BSB14
QUANTITY
RNC60J5800BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J5800BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J5800BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)580
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J5800BSB14
Related LinksRNC60J5, RNC60J5800BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J5800BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J5800BSB14
DIODE GEN PURP 400V 3A SMC datasheet.pdf
IC FPGA 171 I/O 208QFP datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR UPC8178TK 1.9GHZ datasheet.pdf
CAP ARRAY 180PF 16V NP0 0612 datasheet.pdf
LGH LEAD ASSY DBL END datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
RES 330 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
150UF 25V 10,3X32,0MM 125C 20000 datasheet.pdf