Vishay/Dale RNC60J58R3BSB14
RNC60J58R3BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J58R3BSB14
Brief Description
RES 58.3 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J58R3BSB14.pdf
Availability of RNC60J58R3BSB14
QUANTITY
RNC60J58R3BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J58R3BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J58R3BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)58.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J58R3BSB14
Related LinksRNC60J5, RNC60J58R3BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J58R3BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J58R3BSB14
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 6A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 114POS VERT W/BARBS datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONTACT PIN 16AWG SIZE 16 datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR AMBER datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 5P2T SLD NONSHORT datasheet.pdf
MOD WI-IMX287 256M FLASH 25/PK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
CABLE CLAMP NAT 1.06" datasheet.pdf