Vishay/Dale RNC60J5900BSB14
RNC60J5900BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J5900BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 590 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J5900BSB14.pdf
Availability of RNC60J5900BSB14
QUANTITY
RNC60J5900BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J5900BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J5900BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)590
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J5900BSB14
Related LinksRNC60J5, RNC60J5900BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J5900BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J5900BSB14
MODULE SCR/DIODE 25A 600VAC datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf