Vishay/Dale RNC60J5900BSB14
RNC60J5900BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J5900BSB14
Brief Description
RES 590 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J5900BSB14.pdf
Availability of RNC60J5900BSB14
QUANTITY
RNC60J5900BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J5900BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J5900BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)590
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J5900BSB14
Related LinksRNC60J5, RNC60J5900BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J5900BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J5900BSB14
IC DECODER 4-16 LINE 24SOIC datasheet.pdf
IC DELAY LN 256TAP 73.75NS 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 2.55KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 200MW SOD923 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 770MA 440 MOHM datasheet.pdf
TEMPERATURE SENSOR PLATINUM RTD datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf