Vishay/Dale RNC60J5902BSB14
RNC60J5902BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J5902BSB14
Brief Description
RES 59K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J5902BSB14.pdf
Availability of RNC60J5902BSB14
QUANTITY
RNC60J5902BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J5902BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J5902BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)59k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J5902BSB14
Related LinksRNC60J5, RNC60J5902BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J5902BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J5902BSB14
FUSE RESETTABLE 170MA 60V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .100 SMD GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RND USB FEED THRO PLASTIC GREY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HEADER BP 240POS 16COL GOLD datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 20W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/5V 3.5A 16TSSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 8HTSOP datasheet.pdf