Vishay/Dale RNC60J5902DSRE6
RNC60J5902DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J5902DSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 59K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J5902DSRE6.pdf
Availability of RNC60J5902DSRE6
QUANTITY
RNC60J5902DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J5902DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J5902DSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J5902DSRE6
Related LinksRNC60J5, RNC60J5902DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J5902DSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J5902DSRE6
FUSE BLOK CART 600V 200A CHASSIS datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 70NS 48TFBGA datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 50ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 9.60mm pitch datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL datasheet.pdf
LED DURIS E5 COOL WHT 6500K 4SMD datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 5A TP-FA datasheet.pdf
CAP CER 680PF 16V JB 01005 datasheet.pdf
CONN EDGE .100 36POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 500MW DO220AA datasheet.pdf
COMBO 13W3 F PCB R/A G 50O TIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 200MW SOD323 datasheet.pdf