Vishay/Dale RNC60J5972BSB14
RNC60J5972BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J5972BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 59.7K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J5972BSB14.pdf
Availability of RNC60J5972BSB14
QUANTITY
RNC60J5972BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J5972BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J5972BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)59.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J5972BSB14
Related LinksRNC60J5, RNC60J5972BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J5972BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J5972BSB14
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 18K OHM 1206 datasheet.pdf
FUSE DUAL ELEMENT T-LAG 45A 250V datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER RS485 14-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ANT RUBBER DUCK 5.5DBI MAGN MMCX datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 450MA 1.85 OHM TH datasheet.pdf
25.4MM X 34.93MM 1=25/PK datasheet.pdf
TWEEZER POINTED 4.25" datasheet.pdf