Vishay/Dale RNC60J6040BSB14
RNC60J6040BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J6040BSB14
Brief Description
RES 604 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J6040BSB14.pdf
Availability of RNC60J6040BSB14
QUANTITY
RNC60J6040BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J6040BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J6040BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)604
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)