Vishay/Dale RNC60J61R9BSRE6
RNC60J61R9BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J61R9BSRE6
Brief Description
RES 61.9 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J61R9BSRE6.pdf
Availability of RNC60J61R9BSRE6
QUANTITY
RNC60J61R9BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J61R9BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J61R9BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J61R9BSRE6
Related LinksRNC60J6, RNC60J61R9BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J61R9BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J61R9BSRE6
CONN TERM BLOCK TS35 SLOT PA BG datasheet.pdf
CONN RING 3/0AWG #1/2 TIN datasheet.pdf
DIODE 3-PHASE BRIDGE 800V 60A datasheet.pdf
RES SMD 44.2 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 140MA 2.1 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 43POS THRUHL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf