Vishay/Dale RNC60J6263BSRE6
RNC60J6263BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J6263BSRE6
Brief Description
RES 626K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J6263BSRE6.pdf
Availability of RNC60J6263BSRE6
QUANTITY
RNC60J6263BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J6263BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J6263BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)626k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J6263BSRE6
Related LinksRNC60J6, RNC60J6263BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J6263BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J6263BSRE6
CONN HDR BRKWAY .100 38POS VERT datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 900MA 510 MOHM datasheet.pdf
CABLE USB TYPE-A TO 2MM CONN 96" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 11A DO203AA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 11A TO-263 datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 154K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X8R 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 300NH 1.4A 90 MOHM TH datasheet.pdf
CONN SOCKET .100" 40POS datasheet.pdf