Vishay/Dale RNC60J62R6BSB14
RNC60J62R6BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J62R6BSB14
Brief Description
RES 62.6 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J62R6BSB14.pdf
Availability of RNC60J62R6BSB14
QUANTITY
RNC60J62R6BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J62R6BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J62R6BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)62.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J62R6BSB14
Related LinksRNC60J6, RNC60J62R6BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J62R6BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J62R6BSB14
CONN EDGECARD 88POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 7POS 5A datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.935" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 75 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CORD PWR R/A FEMALE-OPEN END 2M datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
IC GATE NAND SGL 2INPUT 6XSON datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS R/A SHORT GOLD datasheet.pdf