Vishay/Dale RNC60J64R2BSB14
RNC60J64R2BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J64R2BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 64.2 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J64R2BSB14.pdf
Availability of RNC60J64R2BSB14
QUANTITY
RNC60J64R2BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J64R2BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J64R2BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)64.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J64R2BSB14
Related LinksRNC60J6, RNC60J64R2BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J64R2BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J64R2BSB14
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 9W datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
TRANS NPN VHF/UHF BIPO 25V SC-59 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48TVSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PUR 4PDT 200MA 110V datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1A 1.8V OUT SIP VERT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 71MM datasheet.pdf
PLUG ASSY VERT PC TAIL DIL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
LD 4MM P-P SILIC .75 50CM YELLOW datasheet.pdf