Vishay/Dale RNC60J6502FSRE6
RNC60J6502FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J6502FSRE6
Brief Description
RES 65K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J6502FSRE6.pdf
Availability of RNC60J6502FSRE6
QUANTITY
RNC60J6502FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J6502FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J6502FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J6502FSRE6
Related LinksRNC60J6, RNC60J6502FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J6502FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J6502FSRE6
DIODE GEN PURP 600V 15A TO220AC datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PIN 16AWG CM-3 CRIMP SILVER datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
IC CPLD 192MC 7.5NS 160PQFP datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 630V X7T SMD datasheet.pdf
RES 2.2M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
63308B08 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
IC REG BUCK PROG 3.2A SYNC 16QFN datasheet.pdf