Vishay/Dale RNC60J6570BSB14
RNC60J6570BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J6570BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 657 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J6570BSB14.pdf
Availability of RNC60J6570BSB14
QUANTITY
RNC60J6570BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J6570BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J6570BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)657
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J6570BSB14
Related LinksRNC60J6, RNC60J6570BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J6570BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J6570BSB14
IC UNIV BUS DVR 18BIT 56SSOP datasheet.pdf
IC DCL ATE 200MHZ DUAL 84CSPBGA datasheet.pdf
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
1X1 EMI HSG ASSY 0 DEG-CX4 KEY datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 7.50MM R/A SLDR datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ3A M20 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
TV 99C MIXED(TWIN) PIN J/N REC datasheet.pdf
TV 39C 37#20 2#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf