Vishay/Dale RNC60J6731BSRE6
RNC60J6731BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J6731BSRE6
Brief Description
RES 6.73K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J6731BSRE6.pdf
Availability of RNC60J6731BSRE6
QUANTITY
RNC60J6731BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J6731BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J6731BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.73k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J6731BSRE6
Related LinksRNC60J6, RNC60J6731BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J6731BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J6731BSRE6
Crystal 27.4688MHz 20ppm 12pF 30 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
TWEEZER CYLNDR BARREL 58 4.61" datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 4V 20% 1206 datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
AOC SFP+ 10G 1CH LSZH OM2+ 45M datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS T/H R/A datasheet.pdf
WASHER M3.5 LOCK ZINC datasheet.pdf
RES 33 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf