Vishay/Dale RNC60J6931BSRE6
RNC60J6931BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J6931BSRE6
Brief Description
RES 6.93K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J6931BSRE6.pdf
Availability of RNC60J6931BSRE6
QUANTITY
RNC60J6931BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J6931BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J6931BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.93k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J6931BSRE6
Related LinksRNC60J6, RNC60J6931BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J6931BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J6931BSRE6
RES SMD 2.26KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DECODE/DEMUX 4-16 24-SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.75A 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 12PF 150V 0606 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 2KV X7R 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG HER LC CC datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 150MA 5 OHM SMD datasheet.pdf
RES 2.21 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf