Vishay/Dale RNC60J7151BSRE6
RNC60J7151BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J7151BSRE6
Brief Description
RES 7.15K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J7151BSRE6.pdf
Availability of RNC60J7151BSRE6
QUANTITY
RNC60J7151BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J7151BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J7151BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J7151BSRE6
Related LinksRNC60J7, RNC60J7151BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J7151BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J7151BSRE6
RES SMD 422K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6.3V 10% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V C0G 1206 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 10.6V 0.08A 8DIP datasheet.pdf