Vishay/Dale RNC60J7231BSRE6
RNC60J7231BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J7231BSRE6
Brief Description
RES 7.23K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J7231BSRE6.pdf
Availability of RNC60J7231BSRE6
QUANTITY
RNC60J7231BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J7231BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J7231BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.23k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J7231BSRE6
Related LinksRNC60J7, RNC60J7231BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J7231BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J7231BSRE6
TERM FORK NYL 22-18AWG #6 datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.2A SOT-23 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 1KX9 15NS 64QFP datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES 5.17K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
381 TB SOCKET RA W/LATCH datasheet.pdf
DAL10(U)V datasheet.pdf
1UF 25V 6.3X13 85C AXI datasheet.pdf