Vishay/Dale RNC60J7870DRB14
RNC60J7870DRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J7870DRB14
Brief Description
RES 787 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J7870DRB14.pdf
Availability of RNC60J7870DRB14
QUANTITY
RNC60J7870DRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J7870DRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J7870DRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)787
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J7870DRB14
Related LinksRNC60J7, RNC60J7870DRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J7870DRB14 Details Description
Related parts for RNC60J7870DRB14
DIODE SCHOTTKY 30V 500MA SOD123 datasheet.pdf
POT 5K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONTAINER COND ROUND W/LID 3.38" datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 3A SOT89 datasheet.pdf
CAP CER 200PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 100A 8SON datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 500MW DO213AB datasheet.pdf