Vishay/Dale RNC60J8060BSRE6
RNC60J8060BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J8060BSRE6
Brief Description
RES 806 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J8060BSRE6.pdf
Availability of RNC60J8060BSRE6
QUANTITY
RNC60J8060BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J8060BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J8060BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)806
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J8060BSRE6
Related LinksRNC60J8, RNC60J8060BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J8060BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J8060BSRE6
VARISTOR 324V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 4K 20SOIC datasheet.pdf
HDR STR SR .100 GP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
FUSE 225A 900V DIN 00 AR datasheet.pdf